Problémy a možný budúci vývoj, ktorý prináša využívanie technológií

Autor: Tomáš Štalmach | 1.12.2012 o 15:12 | Karma článku: 4,15 | Prečítané:  614x

Informačné a komunikačné technológie sa čoraz viac stávajú neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Pomocou informačných a komunikačných technológií spolu komunikujú nielen jednotlivci, mestá a štáty, ale dokonca aj celé kontinenty. Môžeme povedať, že vďaka týmto technológiám sa komunikácia stala v posledných rokoch dostupnejšia, rýchlejšia a lacnejšia. Čo si možno veľa ľudí neuvedomuje, sú problémy, ktoré využívanie a hlavne možné nevyužívanie týchto technológií prináša. Cieľom tohto príspevku bude rozobrať spomínané problémy a taktiež načrtnúť možné hrozby, ktoré v budúcnosti môžu nastať.

Problémy

Ako som už spomínal v perexe, určité problémy spojené s informačnými a komunikačnými technológiami  sa spájajú s nevyužívaním týchto technológií určitým spektrom ľudí. Dôsledkom toho môže byť neschopnosť týchto ľudí zaradiť sa do nového systému nastaveného technológiami. Zatiaľ čo bohatšie vrstvy obyvateľov majú možnosť technologicky sa vzdelávať a je iba na nich, či chcú, chudobnejší ľudia veľakrát nemajú túto možnosť a a tým pádom ani možnosť zaradiť sa do už do vyššie spomínaného systému. Myslím, že môžem tvrdiť, že v dnešnej dobe sú na trhu uznávaní viac ľudia schopní využívať nové technológie, ako manuálne zruční ľudia. Myslím si, že za posledných 15 rokov sa tento podiel výrazne zmenil v prospech technológií a myslím si, že v budúcnosti sa tento pomer iba viac prehĺbi. To môže znamenať problém pre kategóriu ľudí vo veku cca 40-60 rokov, ktorí v súčasnosti vo svojej profesii nepociťujú tlak na získavanie nových znalostí.

Množstvo informácií rastie ohromným tempom, zatiaľ čo človek nie je schopný také množstvo informácií vstrebať a tým pádom nedokáže efektívne využívať samotné informácie. Výsledkom toho môže byť znížená pracovná schopnosť a možná frustrácia. Ďalším problémom z nevyužívania informačných technológií môže byť vytvorenie istej priepasti medzi vrstvami obyvateľov.

Ak by som prešiel k problémom spojeným s využívaním informačných a komunikačných technológií, hlavný problém sa podľa môjho názoru týka bezpečnosti informácií. Počítačová bezpečnosť je podľa môjho názoru podceňovaná a to hlavne kvôli tomu, že väčšina ľudí a podnikov ešte nezažila žiadnu počítačovú alebo internetovú lúpež. Podceňovanie tohto problému môže viesť ku katastrofálnym následkom keď si uvedomíme, že v dnešnom svete sú od informačných systémov závislé rozvody elektriny, vojenské systémy, riadenie dopravných prostriedkov, dokonca celková letecká prevádzka. Nedávno som čítal článok, kde autor rozoberal vznik internetu a na konci múdro poznamenal, že internet nebol vytvorený na to, na čo je využívaný dnes. Plne s ním súhlasím a myslím si, že bezpečnosť vtedy nebola prioritou a doteraz je internetová komunikácia málo bezpečná.

Posledným podľa mňa závažným problémom je uplatňovanie autorského práva v internetovom svete. V minulosti bolo vyhotovenie a šírenie kópii filmových alebo hudobných diel trestné tak ako v prítomnosti, neboli však proti tomu potrebné žiadne právne postihy z dôvodu, že kopírovaniu a šíreniu vo veľkom meritku bránila samotná analógová technika, pri ktorej bola kvalita nízka. Dnes je kopírovanie tak jednoduché, že ľudom sa jednoduchšie stiahne obsah z internetu, ako by si ho mali zaobstarať inak. A prečo aj? Keď zaobstarať si hudbu alebo film je v dnešnej dobe tak nákladné a tak nedostupné pre bežného človeka? A naviac na internete nájde to čo hľadá oveľa rýchlejšie, v rovnakej a možno aj lepšej kvalite a zadarmo. Myslím si, že za tento problém si môžu z väčšej časti vydavateľské spoločnosti, pretože nedokázali nájsť spôsob ako jednoducho, lacno a rýchlo umožniť ľudom získať to, na čo majú práve chuť. Dá sa povedať, že v dobe, keď mali začať tento problém riešiť , zaspali na vavrínoch a dnešnom svete internetu to už rozrástlo do takej miery a ľudia si na sťahovanie zadarmo tak zvykli, že na to riešenie už asi nenájdu. Polená pod nohy kladú vydavateľským spoločnostiam aj zákony jednotlivých štátov. Na internete zatiaľ (okrem Číny) neexistuje veľa prístupových bariér. Z toho dôvodu, každý jeden z nás môže navštíviť stránku akéhokoľvek štátu. Ak sa nad tým zamyslíme, zistíme, že ak by chceli vydavateľské spoločnosti zabrániť šíreniu nelegálnych súborov cez internet, museli by byť na ich strane vlády všetkých krajín. Ako náhle by niektorý zo štátov legislatívne nebol na strane vydavateľov, pirátske servery by sa premiestnili na domény toho štátu a veselo by mohli ponúkať nelegálny obsah naďalej. Inovátor, ktorý tento problém dokázal sčasti vyriešiť bol Steve Jobs pri spustil iTunes Store, ale aj to riešenie je pre veľa ľudí málo dostupné.

Hrozby

Jednou z možných hrozieb v budúcnosti z pohľadu informačných a komunikačných technológií by mohla byť podobná priepasť akú som spomínal v kapitole problémy. Rozdiel by bol v tom, že technológie budú súčasťou života každého jedinca, ale vyššia vrstva bude využívať modernejšie služby a prístroje a nižšia vrstva ostane na rovnakej úrovni ako je tomu dnes, z dôvodu, že nové technológie pre nich budú finančne neprístupné. V rámci tejto priepasti sa môže stať, že internet sa stane plateným a verejné informácie budú poskytované iba spomínanej vyššej vrstve. Ostatné vrstvy obyvateľov síce budú mať prístup k internetu, ale budú odkázaní na cenzurované informácie veľkých internetových gigantov.

Vyššie spomínaný bezpečnostný problém by mohol vďaka rôznym zveličeným incidentom zo strany bulváru viesť k zmene vnímania internetu od zdroja informácií k miestu plného zločinu. Môže sa stať, že ľudia už nebudú chcieť veriť technológiám a začnú veriť iba sami sebe. Na základe tohto presvedčenia môže vzniknúť nový politický prúd ktorý bude požadovať návrat ku klasickému životu bez technológií.

Kladné prognózy

Vďaka internetu a technológiám by mohla v budúcnosti vymiznúť byrokracia. Vďaka spoľahlivej autentifikácií všetkých ľudí by malo byť možné vybaviť všetky úkony, ktoré treba v súčasnosti vybavovať osobne, cez internet. Všetky úrady by mohli byť integrované na jednom internetovom portáli, kde človek vybaví všetko potrebne. Vybavovanie dokladov, povolení a pokút cez internet by ušetrilo značný objem času každému jednému z nás. Spoľahlivá autentifikácia by mohla priniesť zmenu aj do politických volieb. Jednoduché volenie cez internet by mohlo byť atraktívne pre mladé generácie a to by mohlo zamiešať karty v parlamente a bolo by možné presadzovať názory mladších ľudí.

Pomocou internetu by sa mohli zintenzívniť kontakty jednotlivých národov a tým pádom by sa mohla znížiť miera xenofóbie hlavne u starších generácií.

Vzdelanie by mohlo prejsť vlnou inovácií, študenti by namiesto kníh a zošitov používali tablety, kde by nebol len prostý text, ale rôzne interaktívne učebné pomôcky. Tieto materiály by vedeli pedagógovia vytvárať sami, keďže by boli technologicky zručnejší a tým pádom by nemuseli vyučovať z dvadsať rokov starých učebných materiálov. V budúcnosti by sa mohol vďaka týmto pomôckam viac klásť dôraz na aktuálnosť vyučovaných informácií a mal by vďaka automatizovaným formám skúšania vymiznúť subjektívny faktor hodnotenia študentov.

Záver

Osobne si myslím, že aj napriek problémom ktoré informačné a komunikačné technológie prinášajú a možno naďalej prinášať budú, kladná stránka technológií niekoľko násobne prevažuje zápory ( aj keď to v tejto práci venoval skôr negatívnej stránke ICT ) . Som sám za seba veľmi rád, že som sa narodil do tak moderného sveta, aj keď je to veľmi relatívny pojem. Veľakrát sa prichytím ako rozmýšľam o možných scenároch budúcnosti. Aké to bude o desať, dvadsať alebo štyridsať rokov? Môžeme sa „tešiť“ na technológie ktoré ukazujú futuristické filmy? Staneme sa otrokmi technológií? Alebo nám technológie pomôžu efektívnejšie využívať náš čas a vďaka tomu si budeme môcť život užívať plnými a nie iba poloplnými dúškami? To sú otázky, ktoré by som radšej nerozoberal a nechal ich so statusom „otvorené“.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?